Műholdak segítségével nyomon követhetők a földfelszín változásai, legyen szó árvízről, tornádóról, erdőtűzről, vagy akár fagyásról. A fontos földmegfigyelési, közigazgatás-fejlesztési és támogatási adatokat rejtő téli felvételeken – melyek kiértékelését és feldolgozását a Lechner Tudásközpont szakértői végzik – hazánk legszebb álló- és folyóvizeit mutatjuk be hólepte, vagy jégtől ezüstösen csillogó űrfelvételeken.
Állóvizeink állapotának és változásának vizsgálata mind környezet- és természetvédelmi, mind vízgazdálkodási és vízminőségvédelmi szempontból kiemelten fontos feladat. E célokra az űrfelvételek monitorozása kimondottan hatékony eszköz, mivel a rendszeres időközönként előálló felvételekből képzett idősorok remek alapot képezhetnek a vizsgálatokhoz. A Miniszerelnökség háttérintézményeként a Lechner Tudásközpont feladata – együttműködve az Európai Űrügynökséghez kapcsolódó hazai feladatokat koordináló Külgazdasági és Külügyminisztériummal – a hazai, távérzékelési eljárásokkal gyűjtött földmegfigyelési adatok, többek között űrfelvételek közigazgatás-fejlesztési és támogatási célú feldolgozása, kiértékelése.
A tél beköszöntével, és főleg a hőmérséklet csökkenésével gyakran gondolunk vissza, hogy milyen volt a korábbi évek időjárása, vagy éppen mikor fáztunk a legjobban. 2017 januárjában a hőmérséklet tartósan fagypont alatt maradt, ennek köszönhetően például a Balaton vize is teljesen befagyott.
A 2017. február 14-én készült, 30 méteres felbontású Landsat 8 űrfelvételről számos apró részlet kiolvasható, a jég struktúrájáról többek között következtetni lehet a befagyás körülményeire, a víz akkori áramlására, és a szélviszonyokra is. A tó hosszában megfigyelhető fehér, hullámos vonalak azt mutatják, hogy a szél déli part irányába fújt és a víz ebben az állapotban fagyott meg. A Siófoki-öbölben látható terület fehérsége arról árulkodik, hogy az erős szél felkorbácsolta a részben már befagyott felületeket, így a jégtáblák egymásra torlódtak. A fehér egyenes vonalak a jég repedéseit, a rianásokat jelzik.
A Balaton 2017-es befagyására természetesen az egész ország felfigyelt, sőt, megszervezték az első Balaton-átcsúszást Badacsony és Fonyód közt. Nem csak korcsolyával indultak útnak, de volt, aki gyalogosan vagy éppen biciklivel tette meg a déli és északi part közti távolságot.
Az előző felvétel után két évvel készített, jegesedő Balatont ábrázoló Sentinel–2 űrfelvételén is látszik, hogy 2019. január 13-án a Tihanyi-félsziget körül a Balaton fokozatosan kezdett jegesedni. A 10 méteres felbontású felvételen a részben behavazott Tihanyi-félsziget látható, melynek két oldalán – mivel ezek széltől védettebb területek – és Szántódnál már megindult a jégképződés. A nem befagyott felületeken a kék különböző árnyalataival jelennek meg az eltérő vízáramlatok.
A Sentinel műholdakat föld-, óceán- és légköri megfigyelések céljára fejlesztették a Kopernikusz program keretében, mely az Európai Űrügynökség (ESA) és az Európai Bizottság közös kezdeményezéseként jött létre. A Sentinel–2 műholdpáros 10, 20 és 60 méteres térbeli felbontású adatokkal segíti a föld- és tengeri megfigyeléseket. A két műhold konstellációja 5 napos visszatérési időt tesz lehetővé.
2021. január 20-i Sentinel–2 űrfelvételen 10 méteres terepi felbontásban látható a Fertő-tó felszínén jelentkező egységes jégtakaró, amelyből a víz nyugodt körülmények között történő befagyására, tehát szélcsendes időjárásra lehet következtetni. A felszínen látható változatos méretű vonalak a jég repedéseit mutatják. A tó közvetlen környezetében látható barnás terület a nádas.
A 10 méteres felbontású, Sentinel–2 műhold által készített űrfelvétel különböző színű területei egyértelműen mutatják, hogy 2021 februárjában mely területeket lepte be a hó a Csepel-sziget környezetében. A szigettől nyugatra a Velencei-tó, keletre a Délegyházi-tavak befagyott víztükrének zöldeskék színe jól elkülönül környezetétől. A kép bal felső sarkában a Vértes látható, ahol csak a magasabb fekvésű hegycsúcsok havasak, az alacsonyabban elhelyezkedő erdővel borított területek sötétbarna színnel jelennek meg. A kép jobb felső részén a fehér tájtól élesen elüt a zöldesbarna színű erdős, bokros völgyek rajzolata.
A Lechner Tudásközpont Távérzékelési Főosztálya az általa készített illusztrációkhoz az űrfelvételek megjelenítését és feldolgozását a Google Earth Engine (GEE) segítségével végezte. Gorelick et al., 2017.